Joanna Bardan
  • Blog
  • O mnie
  • WSPÓŁPRACA
  • Kontakt
  • Blog
  • O mnie
  • WSPÓŁPRACA
  • Kontakt

Pracownia
Zdrowych
​Nawyków

Joanna Bardan

Pokochaj jedzenie, a twój metabolizm przyspieszy

3/16/2018

0 Comments

 
Obraz
"Nienawidzę jedzenia", "jedzenie to zło", "boję się jeść", "jak to zjem to na pewno przytyję", "zjadłam/em te cholerne pączki, jestem beznadziejna/y", "no i po co to zjadłem/am, teraz wyrzuty sumienia nie dają mi spać" - to przykłady negatywnych stwierdzeń, które wielu z nas powtarza sobie każdego dnia. To niby tylko jakieś tam myśli, niczemu nie zagrażające, prawda? Nie prawda. Nasze przekonania mają wielką moc, a umysł nie pozostaje bez wpływu na ciało.

Wróćmy do tych mało pozytywnych stwierdzeń na temat jedzenia. Jak to działa? Otóż takie myślenie organizm odbiera jako napięcie i stres. Stres dokładnie taki sam jak ten związany z pracą, czy problemami rodzinnymi. Co gorsza, myśli te pojawiają się w nas najczęściej bezpośrednio przed spożyciem posiłku, po ekspozycji na jedzenie. Zamiast wprawiać organizm w sprzyjający nam tryb widzę jedzenie - zaczynam trawić (ślinianki już zaczynają pracować zanim jedzenie trafi do ust), to dostarczamy mu dawki stresu, który nasze trawienie spowalnia. Negatywne myśli mogą pojawiać się także po skonsumowaniu posiłku, zazwyczaj jako wyrzuty sumienia. I znowu nasze trawienie zamiast być podkręcone, leci na łeb na szyję. Czemu tak się dzieje? Pod wpływem stresu organizm produkuje liczne hormony, w tym kortyzol. Kortyzol wywołuje reakcję walcz albo uciekaj i podnosi poziom cukru we krwi. Ten mechanizm sprawdza się przy nagłych zagrożeniach, głównie fizycznych (gdy zaatakuje cię dzikie zwierzę lub gdy uczestniczysz w wypadku drogowym), bo walcząc z zagrożeniem, czy uciekając przed nim wykorzystujesz siłę mięśni, przez co wspomniany cukier jest przez mięśnie zamieniany na energię i spożytkowany. Przy chronicznym stresie (a takim są nasze przekonania, bo są czymś trwale wyznawanym i z czym codziennie obcujemy) sprawa się komplikuje, gdyż nie walcząc z nim fizycznie nie wykorzystujemy mięśni, a więc nie wykorzystujemy cukru, przez co łatwo odkłada się on w postaci tkanki tłuszczowej. Co więcej, kortyzol przystosowując organizm na gorsze czasy, wprowadza go niejako w stan hibernacji i - by wszystkiego starczyło mu na dłużej - spowalnia wszelkie funkcje organizmu, w tym także metabolizm składników odżywczych, a to przyczynia się m.in. do problemów z jelitami oraz do tycia. Co ciekawe, również pomijanie posiłku jest odczytywane przez nasz organizm jako sytuacja mu zagrażająca, a więc stresowa.
Na stres spowodowany czynnikami zewnętrznymi często nie mamy wpływu, nie jesteśmy w stanie go wyeliminować. Jednak jeśli sami jesteśmy fabryką stresu, możemy zacząć nią lepiej zarządzać, a najlepiej to w ogóle ją zamknąć, bo i tak nie przyniesie zysków.

Na koniec, żeby była jasność, dodam, że nikogo nie namawiam do codziennego pałaszowania paczki ciastek powtarzając sobie w głowie "są tak pyszne i pełne cukru, że na pewno po nich schudnę", bo takie myślenie magiczne może nie zadziałać. Chodzi o wyeliminowanie stresorów poznawczych, które sami sobie sztucznie generujemy i które nie dość, że realnie wpływają w negatywny sposób na nasze zdrowie, to dodatkowo psują naszą relację z jedzeniem. To co myśleć? - zapytacie. "Teraz jest czas na posiłek, czyli czas na relaks", "od jedzenia zależy moje zdrowie i samopoczucie, dlatego tak ważne jest co jem", "dobre jedzenie wzmacnia mnie od środka i upiększa na zewnątrz", "zasługuję na dobre jedzenie", "ups, zjadłam/em całą czekoladę... OK, to nie koniec świata, zjem po prostu mniejszą kolację". Nie jesteśmy czarno-biali. I będziemy popełniać błędy, mimo narzuconych sobie zasad. Zjedzenie pączka lepiej "odkręcić" półgodzinnym spacerem, czy mniejszym obiadem, niż linczowaniem się własnymi przekonaniami. Bo koniec końców wychodzi na to, że faszerowanie się negatywnymi myślami, to jak faszerowanie się tłuszczem. I to takim bez żadnego smaku.




0 Comments



Leave a Reply.

    Archiwa

    Styczeń 2019
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Grudzień 2017

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.