Joanna Bardan
  • Blog
  • O mnie
  • WSPÓŁPRACA
  • Kontakt
  • Blog
  • O mnie
  • WSPÓŁPRACA
  • Kontakt

Pracownia
Zdrowych
​Nawyków

Joanna Bardan

Jak walczyć z myślami, które hamują cię w dążeniu do celu?

4/19/2018

0 Comments

 
Obraz
Sky is the limit? Czy bardziej Head is the limit? Jeśli głowę masz w chmurach, to oba będą się do ciebie stosować w podobnym stopniu. Jeżeli jednak jesteś z tych twardo stąpających po ziemi, to korzystniej będzie zadbać o głowę i jej zawartość, a niebo zostawić sobie na potem.

W poprzednim wpisie o myślach sabotujących podkreśliłam, jak ogromny wpływ ma nasze myślenie na spostrzeganie świata i zachowanie. W kontekście zmiany nawyków żywieniowych niezwykle ważne jest uświadomienie sobie działania mechanizmu myśli sabotujących - tego, że to one odciągają nas albo od rozpoczęcia całego procesu zmiany, albo od osiągania kolejnych poziomów na drodze do trwałej zmiany.
W skrócie działa to tak:
Obraz
Obraz
Nasze głowy, bazując na indywidualnych życiowych doświadczeniach, są zaprogramowane w określony sposób. W związku z tym, generują pewne automatyczne myśli. Część z nich jest kompletnie bezpodstawna (często też nazbyt emocjonalna) i błędna, a jednak szybko powielająca się i zakłócająca nasze pożądane działanie - zupełnie jak komputerowy wirus. Szcześliwie, samo myślenie jest procesem plastycznym, na który - jako jego właściciele - mamy całkowity wpływ. Zatem żeby rozpocząć pracę nad eliminacją szkodnika, należy odpalić wychwytujący go skaner. Ten skaner to skuteczna maszyna, wykorzystująca świadomość i uważność, a kończąca na przeprogramowaniu myśli tak, by były zgodne z naszymi celami, wspierały nas i dodawały poweru, zamiast blokować działanie.
Najrozsądniej jest zadziałać już na etapie kiełkowania myśli sabotujących, by nie dopuścić do pojawienia się sabotującego zachowania (czyli działania niezgodnego z naszym planem, np. wciągnięcia zestawu z McDonald’s zamiast zjedzenia pełnowartościowego obiadu). Zachowanie sabotujące jest zdecydowanie groźniejsze niż same negatywne myśli, bo bardzo łatwo utwierdza nas w fałszywych przekonaniach i tworzy błędne koło - Skoro się poddałam/em i zjadłam fast food to znaczy, że jestem słaba/y i nie dam rady wytrwać na drodze do trwałej zmiany nawyków, prowadząc nas ku zaniechaniu realizacji naszych postanowień. Jeśli sytuacja poszła o krok dalej i wystąpiło u nas niechciane zachowanie, to oczywiscie nie wszystko stracone i również na tym etapie można przerwać negatywną pętlę, choć prawdopobnie będzie to znacznie trudniejsze. Najważniejsze jest wówczas zrozumienie, że jeden błąd nie wyklucza osiągnięcia sukcesu.

Jednak teraz skupimy się na etapie wcześniejszym, czyli hamowania brużdżących myśli, bo dużo bardziej opłacalne jest rozpoczęcie pracy już w tym punkcie.

Skanowanie antywirusowe czas zacząć.

Jak pracować z sabotującymi myślami?
  1. Uświadom sobie i zrozum, że tym co cię hamuje przed osiągnięciem celu to twoje negatywne myśli, wynikające z osobistych przekonań.
  2. Określ swój nadrzędny cel - ideę, w imię której działasz (np. zdrowie, dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, piękne ciało). Określ cele cząstkowe (co musisz zrobić, jakie nawyki wprowadzić, by żyć zgodnie z ideą). Zastanów się, jakie negatywne myśli w związku z osiągnięciem twoich celów kiełkują w twojej głowie (albo: wyobraź sobie siebie już na mecie, jako tę osobę, którą chcesz być, i teraz pomyśl, co blokuje cię przed byciem w tym punkcie).
  3. Zastanów się, z jakich twoich przekonań wynikają powyższe myśli. Wróć do przeszłych doświadczeń i postaraj się odkopać zdarzenia, które mogły mieć wpływ na twoje aktualne przekonania i sposób myślenia.
  4. Obserwuj siebie codziennie i identyfikuj każdą negatywną/blokującą myśl, która pojawi się w twojej głowie. Teraz już wiesz, skąd te myśli wynikają, jak niedorzeczne są i jak źle wpływają na ciebie i twoje cele. Z każdą myślą nawiąż dialog, by ją odgonić (jeśli dokładnie przeprowadziłaś/eś analizy z punktu 2 i 3, pójdzie ci to sprawniej). Np. zapytaj skąd się tu wzięła; przypomnij jej, że jest niezgodna z twoim celem, że jest irracjonalna, fałszywa, że nie możesz jej wpuścić nawet, jeśli będzie walić do drzwi; powiedz jej, że wiesz, że chce tu być, bo to jest jej strefa komfortu i relaksu, ale to jest twój prywatny teren i ty decydujesz, kto może się tu panoszyć.
  5. Zaproś więc te sprzyjające ci myśli. Do każdej negatywnej myśli stwórz myśl przeciwną, cały czas pamiętając o swoim nadrzędnym celu. Jeśli pomyślałaś/eś: Chyba jednak nie dam rady, ta zmiana nie jest fajna, wolę codziennie opychać się słodyczami zamiast jeść pełnowartościowe posiłki, najpierw przywołaj swój cel (np. dbać o zdrowie, dobre samopoczucie i być zadowolonym ze swojego ciała) i przekształć sabotującą myśl w stwierdzenie zgodne z twoim celem, czyli np.: Dbać o siebie to największa przyjemność jakiej mogę doświadczyć, jestem dumna/y, że o siebie dbam, słodycze nie są dla mnie, nie ma w nich wartościowego, jedząc zbilansowane posiłki czuję się wyśmienicie, a to jest dla mnie najważniejsze, mogę być przykładem dla innych, jak prowadzić zdrowy styl życia. Im więcej razy to powtórzysz, tym bardziej wejdzie ci to w krew, tym szybciej zrobisz z tych twierdzeń automat, tym łatwiej będzie ci się do nich stosować, tym sprawniej odgonisz negatywne myśli, tym mniej potknięć zaliczysz, tym szybciej pożądane przez ciebie zachowania staną się nawykami.

☝️ Dodatkowo, możesz wyobrazić sobie efekt, który uzyskasz po zachowaniu się niezgodnie ze swoim planem (czyli np. przyjemność krótkoterminowa za cenę wyrzutów sumienia i beznadziejnego samopoczucia chwilę później), żeby uświadomić sobie, że takie zachowanie ci nie sprzyja i jest niezgodne z twoim celem.
☝️Często pomaga też pytanie PO CO? Gdy w sklepie dopada cię sabotująca myśl: A gdyby tak kupić sobie dziś pudło lodów i wtranżolić je na kanapie przed telewizorem? Zadaj sobie pytanie PO CO? Żeby się potem źle czuć? Żeby sobie popsuć humor? Żeby zaszkodzić swojemu zdrowiu? Żeby zaszkodzić swojemu ciału? Mała szansa, że masz jakieś racjonalne wytłumaczenie, wspierające twój cel...

Namawiam także do poszukiwań własnych sposobów na walkę z sabotującymi myślami. Najważniejsze, by już teraz odpalić skaner i zacząć monitorować myślowe wirusy. Powodzenia!
0 Comments



Leave a Reply.

    Archiwa

    Styczeń 2019
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Grudzień 2017

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.